Osvrt spec. anesteziologa Tihomira: radikalna promjena u Švicarskoj
22. rujna 2023.
Kako je to biti liječnik u Švicarskoj? Naš današnji sugovornik, Tihomir Piškor, specijalist anesteziologije i intenzivne njege, pokušat će odgovoriti na ovo pitanje iz svoje perspektive. On je do prije godinu dana radio u Hrvatskoj, a tad odlučio poduzeti veliki životni korak i potražiti novo mjesto pod suncem – u zemlji čokolade i sira, ali i visoke preciznosti i kvalitete. Njegovu priču donosimo u nastavku.
Švicarska je poznata i po svom bajkovitom spoju zelenila i planinskih pejzaža.
Motivacija za odlazak u Švicarsku
“Na prvom mjestu smatrao sam odlazak u inozemstvo vlastitim izazovom,” kaže nam Tihomir. Bio je savršeno svjestan što ga čeka: upoznavanje novih ljudi, nove radne kulture, sustava vrednovanja… Iako bi takve velike novine preplašile mnoge njegove kolege, u Tihomirovom slučaju su možda upravo one prevagnule i potakle ga da konačno odluči preseliti u Švicarsku. Trebala mu je, naime, promjena.
“Nisam se htio zadovoljiti načinom ophođenja prema mladim ljudima, posebice visokoobrazovanim, u Hrvatskoj,” kaže Tihomir. Tražio je iskustvo koje bi bilo radikalno drukčije od onog koje je doživio u hrvatskim bolnicama.
Prosječan radni dan liječnika u Švicarskoj
Tihomirov radni dan počinje u 6:45h. Nakon sastanaka i jutarnjih procedura u 7:05h slijedi glavni sastanak u operacijskom bloku, a prve operacije su gotove već do 8 sati. “Kao specijalist zadužen sam za rad u tri operacijske sale, što ponekad prelazi i 15 operacija u radnome danu,” kaže Tihomir.
Između 11:00h i 13:00h Tihomir, pak, mora uzeti pauzu u trajanju od 30 minuta jer je ista obvezna.
Prosječan radni dan završava u 17:30h, no dnevnim smjenama vikendom i u svim noćnim smjenama radi se po 12 sati. Noćnih smjena Tihomir ima nekoliko svakog mjeseca, a one mu ne donose druge bonitete izuzev novčanog dodatka. Dani za kompenzaciju su fleksibilni.
Pregled Tihomirova radnog dana:
6:45h: početak smjene
7:05h: glavni sastanak u operacijskom bloku
11:00h – 13:00h: pauza od 30 minuta
17:30h: završetak prosječne dnevne smjene
U Švicarskoj se i od liječnika zahtijeva visoka kvaliteta i preciznost, no u postizanju istih im pomažu moderna medicinska oprema te ugodno radno okruženje.
Uvjeti rada u Švicarskoj
Uvjeti rada u Švicarskoj su, kaže Tihomir, na iznimno visokom nivou. “Bolnice su moderno opremljene, a posao mora biti obavljen kvalitetno.” Često nije dovoljno samo odraditi posao, odnosno, prikažimo to slikovito, dobiti dvojku iz ispita. Četvorke i petice se smatraju standardom. “Posao se mora odraditi točno po uputama poslodavca, a specijalisti uz osnovni posao imaju i dodatna zaduženja,” kaže Tihomir. “Svaki specijalist je zadužen za unaprjeđenje pojedinog dijela klinike, u smislu predlaganja i pisanja smjernica za rad, organizacije posla, uz poseban naglasak na edukaciju asistenata.”
Dakle, od liječnika švicarski sustav traži više. A kako stvar stoji s poslodavcima i nadređenima?
Poprilično slično, priča nam Tihomir. “Oni se brinu da interne smjernice u svakom trenutku budu ažurirane i svima dostupne.” Osim toga, brinu se i da liječnici uvijek na raspolaganju imaju svu potrebnu opremu i adekvatno radno okruženje. “Anesteziološka oprema je i više nego dostupna, a svaki liječnik ima svoj ured. Pojam uredskog rada nakon operacijskog dijela se, pak, potpuno prihvaća i dodatno vrednuje.”
Kad smo već kod vrednovanja, Tihomirovo iskustvo kaže da se Švicarska od Hrvatske u prvom redu razlikuje po sustavu vrijednosti.
Tri stupa švicarskog zdravstva: međusobno poštivanje, želja za napretkom i umjerenost
Tihomir smatra da glavna razlika između rada u Hrvatskoj i Švicarskoj leži u međuljudskim odnosima. “Ovdje ćete hvala i molim reći stotinjak puta dnevno, i to dok zapravo sve ide po planu i kako je očekivano.” “Čarobne” riječi i ljubaznost nisu rezervirani samo za izvanredne uspjehe ili ustupke, već se svakodnevno koriste u svrhu podržavanja i poticanja kolega.
Osim toga, nadmetanje među kolegama svedeno je na minimum te se naglasak stavlja na suradnju i pomaganje. Nastoji se čuti i konstruktivno raspraviti o mišljenju svakog pojedinca, čak i od strane nadređenog ili poslodavca.
“Poslodavac od radnika zapravo očekuje primjedbe i konstruktivna rješenja. Kritika je poželjna i nadređeni nisu osjetljivi na iste. Dapače, uzet će si vremena i u kontekstu sagledati činjenice i ponuditi rješenja.”
Prema onom što nam priča Tihomir, ovo stanje u bolnicama je samo odraz tipičnih švicarskih vrijednosti.
“Švicarci su ljudi koji vjeruju u rad i stalno su u potrazi za motivacijom i napretkom. Osim toga, izrazito vjeruju u svoju zemlju i zauzimaju se za njezinu dobrobit,” kaže Tihomir. Možda je baš zato u Švicarskoj naglasak na sustavu koji funkcionira, odnosno na dobrobiti i napretku kolektiva, a ne nepotrebnom isticanju pojedinca. Međutim, kaže Tihomir, za pojedince koji uspješno napreduju, sustav već ima predviđene načine motivacije i nagrade.
Također, bez obzira na bolje materijalno stanje nego u Hrvatskoj, Švicarci su iznimno umjereni ljudi. “Ekonomski su osviješteni,” kaže Tihomir, “te bez obzira na poveća primanja paze na svaki franak.” Nije tu ipak riječ o škrtosti, već o racionalnom pristupu životu koji se očito prenosi i na bolnice. “Uvjeti se možda i više razlikuju u radnom okruženje nego u pogledu infrastrukture,” zaključuje Tihomir.
Sve zvuči odlično, no, ipak, moramo pitati – postoje li i neke negativne strane rada i života u Švicarskoj?
Švicarci paze na svaki franak, a ovaj umjeren i racionalan pristup životu ogleda se i u zdravstvenom sustavu.
Nedostaci rada u Švicarskoj
“Osjeti se nedostatak medicinskoga osoblja,” ističe Tihomir, “no, to nije samo švicarski nego i brzorastući globalni problem.” Tihomir priča da zbog toga liječnici moraju biti fleksibilni kad se radi o rasporedu rada. Slobodni se dani tako moraju planirati minimalno 3 do 4 mjeseca unaprijed, a u trenutku ove objave Tihomirova bolnica sastavlja raspored godišnjih odmora za 2024. godinu.
Dakle, iako i švicarski sustav ima svoje nedostatke, Tihomir ne smatra da su oni nužno specifični baš za Švicarsku. Zapravo, Hrvatska proživljava poprilično slične probleme, a možemo očekivati da će se taj trend i nastaviti – posebice jer se Hrvati i dalje “masovno iseljavaju“.
Reakcije bližnjih i savjet drugim liječnicima
Ipak, treba naglasiti da nije lako donijeti odluku o trajnom ili barem dužem preseljenju u inozemstvo. Tad ključnu ulogu može igrati podrška bliskih ljudi, a nju je, srećom, Tihomir i dobio.
“Obitelj i prijatelji su jako dobro reagirali,” kaže Tihomir. “Bili su puni podrške i razumijevanja.” Upravo takva pozitivna reakcija iz bliske okoline može biti presudna u odluci da konačno odselimo ili ostanemo u drugoj državi bez obzira na povremene prepreke na putu. “U trenutcima sumnje i kada ne ide po planu dobro je imati obitelj na svojoj strani,” kaže Tihomir, a spominje i da su ga podržali neki bivši kolege.
Tihomire, hvala ti na osvrtu! Za kraj, što bi preporučio kolegama koji i sami razmišljaju o radu u Švicarskoj?
“Budućim kolegama u Švicarskoj preporučujem, ako su se već odlučili, da se ne boje i samo hrabro prate svoj cilj. Nitko umjesto vas ne može ispričati vašu životnu priču. Stoga se zauzmite za sebe i krenite. Švicarska može biti vaša bolja budućnost,” zaključuje Tihomir.
Tihomir je samo jedan od mnogih liječnika kojima smo pomogli ostvariti njihove snove u inozemstvu. Pronađite više osvrta naših kandidata ovdje!
Vladimir Ostojić je abdominalni kirurg. Zajedno sa svojom suprugom, anesteziologinjom Rijaldom, i ostatkom uže obitelji preselio je iz Hrvatske u Uppsalu – grad u Švedskoj s oko 140,000 stanovnika koji […]
Nedavno smo imali prilike posjetiti sajmove u Portugalu, konkretno Lisabonu i Portu, i upoznati brojne liječnike koji rade u portugalskom zdravstvenom sustavu. Šokirala nas je činjenica da je velik broj […]
Maja Marton je medicinska sestra koja je iz Zagreba preselila u Hudiksvall, grad od oko 15,000 stanovnika u Švedskoj. Svoj put započela je polaganjem prva tri stupnja švedskog jezika u […]
Vladimir Ostojić je abdominalni kirurg. Zajedno sa svojom suprugom, anesteziologinjom Rijaldom, i ostatkom uže obitelji preselio je iz Hrvatske u Uppsalu – grad u Švedskoj s oko 140,000 stanovnika koji […]
Nedavno smo imali prilike posjetiti sajmove u Portugalu, konkretno Lisabonu i Portu, i upoznati brojne liječnike koji rade u portugalskom zdravstvenom sustavu. Šokirala nas je činjenica da je velik broj […]
Maja Marton je medicinska sestra koja je iz Zagreba preselila u Hudiksvall, grad od oko 15,000 stanovnika u Švedskoj. Svoj put započela je polaganjem prva tri stupnja švedskog jezika u […]
Da bismo pružili najbolje iskustvo, koristimo tehnologije poput kolačića za čuvanje i/ili pristup informacijama o uređaju. Suglasnost s ovim tehnologijama će nam omogućiti da obrađujemo podatke kao što su ponašanje pri pregledavanju ili jedinstveni ID-ovi na ovoj web stranici. Nepristanak ili povlačenje suglasnosti može negativno utjecati na određene karakteristike i funkcije.
Funkcionalni Uvijek aktivni
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju izričito traži pretplatnik ili korisnik, ili u jedinu svrhu izvršenja prijenosa komunikacije preko elektronske komunikacijske mreže.
Postavke
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja podešavanja koje ne traži pretplatnik ili korisnik.
Statistika
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog naloga, dobrovoljne suglasnosti od strane vašeg dobavljača internet usluge ili dodatnih zapisa treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u slične marketinške svrhe.