Mladim liječnicima, koje interesira specijalizacija u medicini ili su u tijeku specijalizacije, pružamo nekoliko opcija kojima bi osigurali nastavak karijere u ostatku EU.
Medicinsku specijalizaciju moguće je započeti u Njemačkoj, Austriji, Irskoj i Švedskoj. U ovim državama imate mogućnosti početka i nastavka specijalizacije, ali budući da je proces drugačiji za svaku državu, ovaj blog je tu kako bi se pobliže upoznali sa svim opcijama koje se nude mladim liječnicima i budućim specijalistima. Važno je napomenuti da nije moguće preskakati korake – medicinske komore zahtijevaju da svaki liječnik ima važeću licencu u državi u kojoj je zaposlen. Drugim riječima, kao što nije moguće prijaviti se na radno mjesto u bolnici u Hrvatskoj bez da posjedujete važeću liječničku licencu, isto nije moguće ni u drugim državama sve dok ne dobijete vlastitu licencu.

Koraci za proces dobivanja ili nastavka specijalizacije su idući:
Specijalizacija u Njemačkoj:
- 1. Potrebno je govoriti njemački na B2/C1 razini (zdravstvena komora traži položen ili Goethe ili ÖSD certifikat)
- 2. Ispunjavate njemački CV obrazac koji ćemo proslijediti
- 3. Upućujemo vas koju dokumentaciju je potrebno priložiti kod prijave za licencu
- 4. Kad ishodite licencu aktivno tražimo specijalizaciju i mjesto koje vam odgovara
- 5. Nakon dogovora s bolnicom pomažemo u potrazi za smještajem i u organizaciji selidbe u Njemačku ili Austriju
Proces za pronalazak medicinske specijalizacije u Austriji identičan je procesu za Njemačku pri čemu je jedina razlika u tome da Austrija traži C1 razinu poznavanja jezika. Ako niste sigurni što možete očekivati od specijalizacije u Njemačkoj ili Austriji, pročitajte 5 razloga zašto specijalizirati u Njemačkoj ili Austriji. Nešto opširniji opis procesa dobivanja specijalističkog usavršavanja u Njemačkoj dostupan je ovdje.
Specijalizacija u Irskoj:
- 1. Potrebno je posjedovati certifikat o poznavanju engleskog jezika na B2/C1 razini (IELTS ili OET)
- 2. Potrebno je imati barem nekakvo radno iskustvo u medicini, odnosno radno iskustvo u bolnici
- 3. Ispunjavate irski CV obrazac koji ćemo proslijediti
- 4. Upućujemo vas koju dokumentaciju je potrebno priložiti kod prijave za IMC licencu
- 5. Ovisno o iskustvu, tražimo poziciju koja bi vam odgovarala
- 6. Po potpisivanju radnog ugovora s bolnicom pomažemo organizirati sve što je potrebno za selidbu u Irsku
Budući da se proces dobivanja specijalizacije u Irskoj poprilično razlikuje od procesa u Hrvatskoj i u ostatku Europe, većina liječnika koji završe medicinu u Hrvatskoj prvo moraju započeti sa SHO (Senior House Officer) pozicijom kako bi napredovali i došli do Registrar pozicije koja je ekvivalent hrvatskoj specijalizaciji. Specijalizanti na 3. ili 4. godini medicinske specijalizacije u Hrvatskoj mogu direktno nastaviti na registrar poziciji u Irskoj. Više o razinama specijalističkog usavršavanja u Irskoj pročitajte ovdje.

Specijalizacija u Švedskoj:
Kako bi specijalizirali medicinu u Švedskoj nužno je govoriti švedski na C1 razini. U suradnji sa Zrinkinom Školom Švedskog, svim liječnicima koji polože C1 razinu pomažemo ishoditi liječničku licencu i uputiti na prijavu za radno mjesto. Iskustvo naših dviju kandidatkinja koji su do specijalizacije u Švedskoj došle ovim putem pročitajte ovdje. Ovaj proces se razlikuje u odnosu na Njemačku, Austriju i Irsku, ali je odlična opcija za liječnike koji žele razviti karijeru u Skandinaviji. Prosječan kandidat jezik od nule do C1 razine nauči za 1,5 godinu, što je manje nego što je u prosjeku potrebno kako bi naučili njemački do iste razine.
Kako bi zaprimili informacije o mogućnostima specijalizacije medicine u EU, molimo ispunite ovaj upitnik.
Email: info@incor.hr
Facebook: @incordoo